LIVE VIDEO: Channel 3 News at 6 p.m.    Watch
 

Baseball: OHSBCA announces all-state teams

10:06 AM, Jun 17, 2013   |    comments
Ohio High School Baseball Coaches Association logo
  • Share
  • Print
  • - A A A +
  • FILED UNDER

The Ohio High School Baseball Coaches Association recently released its all-state poll teams for each of the four Ohio High School Athletic Association divisions.

Division I

Player of the Year: Cincinnati Mason's Andrew McDonald

Coach of the Year: Thomas Worthington's Stephen Gussler

First Team All-Ohio

Pitchers

Cincinnati Mason's Andrew McDonald

Midview's Eric Lauer

Thomas Worthington's Nick Pauley

Catchers

Lakota East's Jarred Rindfleisch

Centerville's Sean Murphy

First Basemen

Grove City's Drew Artrip

Gahanna Lincoln's Evan White

Infielders

Toledo St. Francis deSales' Eric Zmuda

Cincinnati Mason's RJ Thompson

Springboro's Sean Kennedy

Norwalk's Isaac Perry

Outfielders

Mayfield's Mitch Longo

Medina Highland's Luke Raley

Olentangy Liberty's Jacob Niggermeyer

Pickerington North's Ryan Miller

Utility Player

Perrysburg's Mark Delas

Second Team All-Ohio

Pitchers

Claymont Northmont's Tom Stoffel

Gahanna Lincoln's Alec Tuohy

Cincinnati Mason's TJ Zuech

Catchers

Lakewood's Wayne Naida

Cincinnati Moeller's Cameron Whitehead

First Basemen

Clayton Northmont's Troy Mangen

Infielders

Elyria's Mike Izarelli

Brecksville-Broadview Heights' Nick Korcynski

Cincinnati Moeller's Riley Mahan

Lorain's Ryan Osko

Outfielders

Talawanda's Nate Lynch

Brecksville-Broadview Heights' Colton Carney

Grove City's Ben Myers

Thomas Worthington's Roscoe Blackburn

Cincinnati LaSalle's Tyler Haubner

Toledo St. Francis deSales' Max Lyon

First Team All-Ohio Honorable Mention

Cincinnati LaSalle's Brad Burkhart

Aurora's Jake Czerwinski

Milford's Cole Eckelman

Avon Lake's Brad Hamilton

North Canton Hoover's Dom Iero

Cincinnati Mason's Drew Johnson

Walsh Jesuit's Chris Machamer

Cincinnati Mason's Connor McVey

Thomas Worthington's Ben Miller

Amherst Steele's Conner Morris

Centerville's Brian Mroz

Perrysburg's Nick Munger

Pickerington Central's Matt Poland

Massillon Jackson's Andrew Stalnaker

Twinsburg's Jalen Washington

Amherst Steele's Griffin Weir

Division II

Player of the Year: Defiance's Robert Zeigler

Coach of the Year: Defiance's Tom Held

First Team All-Ohio

Pitchers

Tipp City Tippecanoe's Ben Hughes

Defiance's Weston Rivers

Toledo Central Catholic's Jake Rudnicki

Catchers

Lexington's Zach Sterry

Sandusky Perkins' Seth Bryant

First Baseman

Millersburg West Holmes' Gabe Snyder

Infielders

Oberlin Firelands' Joe San Felippo

Lima Shawnee's Cory Wilder

Wauseon's Ty Suntken

Lexington's Mason Willeke

Wintersville Indian Creek's Alex Young

Outfielders

Beloit West Branch's Brenden Wills

Canton South's DJ Wilson

Akron Archbishop Hoban's Aaron Cain

Van Wert's Joey Hurlless

Utility Player

Defiance's Robert Zeigler

Second Team All-Ohio

Pitchers

Waverly's Pierce Knisley

Sandusky Perkins' Cameron Waldock

Miami Trace's Brady Ward

Catchers

Dover's Jack Birtcher

Gallipolis Gallia Academy's Tyler Warnimont

First Baseman

Wauseon's Josh Cales

Infielders

Wyoming's Parker Chalmers

Lexington's Logan Bastin

Medina Buckeye's Joe Bruening

Holy Name's Tyler Sullivan

Outfielders

Columbus St. Francis DeSales' Alex Perrine

Bellevue's Nick Raifsnider

Wyoming's Will Marty

Chagrin Falls' Keith Orzen

Utility Player

Plain City Jonathan Alder's Brad Miller

Second Team All-Ohio Honorable Mention

West Holmes' Dillon Baird

Dover's Wes Baker

Lexington's Brody Bastilone

Wapakoneta's Johnny Crawford

London's Kyle Fisher

Wapakoneta's Andrew Hines

Wapakoneta's Chandler Kaeck

Tipp City Tippecanoe's Carter Langdon

Bellevue's Alex Manner

Richmond Edison's Nolan Marcus

Columbus St. Francis DeSales' Bryan Stopar

Woodridge's Anthony Yacobucki

Division III

Player of the Year: Cincinnati Madeira's Andrew Benitendi

Coach of the Year: Fredericktown's Matt Smith

First Team All-Ohio

Pitchers

Piketon's Zach Farmer

Cincinnati Hills Christian Academy's Cameron Varga

Galion Northmor's Zach Wiseman

Cincinnati Hills Christian Academy's Jacob Banks

Gallon Northmor's Zach Wiseman

Catchers

Gallon's Nate Cass

Pymatuning Valley's Chase Thurber

First Baseman

Elyria Catholic's Joey Begany

Infielders

Independence's JP Sorma

Hamilton Badin's TJ Nichting

LaGrange Keystone's Tyler Gullett

Cincinnati Madeira's Zack Jensen

Outfielders

Cincinnati Madeira's Andrew Benitendi

Fredericktown's Matt Smith

Milan Edison's Austin Utter

Ontario's Tyler Beal

Utility Player

Cincinnati Summit Country Day's Tommy Crowl

Second Team All-Ohio

Pitcher

Cincinnati Hills Christian Academy's Jacob Banks

Wheelersburg's Derek Moore

Ontario's Mitch McCristall

Catchers

Independence's Brycen Wise

Williamsport Westfall's AJ Kazmierzak

First Baseman

Williamsport Westfall's Alex Stonerock

Infielders

Magnolia Sandy Valley's Caleb DeFord

Williamsport Westfall's Daryin Lewis

Cincinnati Hills Christian Academy's Kyle Davis

Bucyrus Wynford's Adam Hartz

Outfielders

Canton Central Catholic's Shawn Jones

Fort Frye's Spencer Lang

North Lewisburg Triad's Colton Young

West Muskingum's Seth Mirgon

Utility Player

Massillon Tuslaw's K.C. Meyer

Honorable Mention All-Ohio

Manchester's Jake Bumgarner

Pymatuning Valley's Tim Cross

Mount Gilead's Xavier Harris

Magnolia Sandy Valley's Jake Kail

North Lewisburg's Doug Lowe

Bloom-Carroll's Jarrett Peters

Hillsdale's Dex Rogers

Coldwater's Matt Selhorst

Lima Central Catholic's Colin Stolly

Independence's Brett Teare

Garaway's Duane Troyer

Ottawa-Glandorf's Tyler Zender

Division IV

Player of the Year: Minster's Adam Niemeyer

Coach of the Year: St. Henry's John Dorner

First Team All-Ohio

Pitchers

Minster's Adam Niemeyer

Convoy Crestview's Damian Helm

Mowrystown Whiteoak Gage Carraher

Catchers

DeGraff Riverside's Dalton Bollinger

Tinora's Clay Pittman

First Baseman

Attica Seneca East's Dalton Wise

Infielders

Cincinnati Christian's Ryan Arrington

Rittman's Tyler Hooser

Kansas Lakota's Tiger Jaso

Minster's Devon Poeppelman

Outfielders

St. Henry's Derek Rindler

Tinora's Reid Renolet

Hopewell Loudon's Garret Sendelback

Tipp City Bethel's Jordan Elam

Utility Player

St. Henry's Jeff Paul

Second Team All-Ohio

Pitchers

Racine Southern's Adam Pape

Newark Catholic's Mitch Cox

Attica Seneca East's Mason McWilliams

Catchers

Tuscarawas Central Catholic's Alex Lawless

Maria Stein Marion Local's Kyle Mescher

First Baseman

Cincinnati Country Day's Austin Richey

Infielders

Toronto's Tyler Owens

Degraff-Riverside's Dustin Proffitt

Berlin Hiland's Kevin Schrock

Attica Seneca East's Ethan Caudill

Outfielders

Plymouth's Zach Butler

Mowrystown Whiteoak's Tyler Williams

Columbus Tree of Life Christian's Donnie Tong

Cuyahoga Heights' Jason Kleppel

North Ridgeville Lake Ridge Academy's Niko Ortiz

Utility Player

Crestline's Brian Barnett

Honorable Mention All-Ohio

Columbus Grove's Matt Jay

Racine Southern's Danny Ramthun

Lancaster Fisher Catholic's Josh Evans

Tuscarawas Central Catholic's Andrew Cugliari

Cuyahoga Heights' Zacary Lowther

Lancaster Fisher Catholic's Joe Delisio

Columbus Grove's Trey Roney

New Riegel's Andrew Hohman

Fairport Harding's Tyson Lautanen

Mowrystown Whiteoak's Luke Taggert

Leipsic's Devin Mangas

Lehman Catholic's Greg Spearman

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit usatodayhss.com/Cleveland.

Most Watched Videos