LIVE VIDEO: Channel 3 News at 6 p.m.    Watch
 

Ohio Tennis Coaches Association releases prep girls all-state teams

5:30 PM, Oct 31, 2012   |    comments
Ohio Tennis Coaches Association logo
  • Share
  • Print
  • - A A A +
  • FILED UNDER

The Ohio Tennis Coaches Association released its girls all-state teams for the recently completed 2012 high school season on Monday.

Division I First-Team Honorees

Singles

Westlake senior Lauren Golick

Cincinnati Mount Notre Dame senior Sandy Niehaus

Kings Mills Kings junior Amina Ismail

Cincinnati Ursuline Academy junior Mehvish Safdar

Doubles

New Albany senior Cristina DiLorenzo and New Albany sophomore Francesca DiLorenzo

Columbus Bishop Watterson junior Lauren Ghdotti and Columbus Bishop Watterson senior Katie Shepherd

Dublin Jerome freshman Eleanor Bullock and Dublin Jerome sophomore Caitlyn Merzbacher

Dublin Jerome senior Sarah Stein and Dublin Jerome sophomore Emma Stein

Division I Second-Team Honorees

Singles

Sylvania Northview junior Megan Miller

Magnificat junior Emily Witt

Dublin Jerome senior Lauren Bellinger

Hilliard Bradley senior Ashley Thai

Doubles

North Canton Hoover senior Lauren Daugherty and North Canton Hoover sophomore Alvia Arnold

Liberty Township Lakota East senior Taylor Holden and Liberty Township Lakota East sophomore Maddy Mueck

Toledo Notre Dame Academy freshman Alicia Nahhas and Toledo Notre Dame Academy sophomore Teagan McNamara

West Chester Lakota West senior Tori Turner and West Chester Lakota West senior Nicole Soutar

Division II First-Team Honorees

Singles

Columbus Bishop Hartley senior Rachel Morales

Columbus St. Francis De Sales senior My Linh Li

Portsmouth junior Ali Miller

Millersburg West Holmes senior Rachel Nelson

Doubles

Gahanna Columbus Academy sophomore Andrea Ballinger and Gahanna Columbus Academy junior Hannah Wexner

Hawken sophomore Sydney Green and Hawken senior Emily Leizman

Chesapeake junior Meili Martin and freshman Minda Martin

Dayton Chaminade Julienne freshman Natalie Allen and Dayton Chaminade Julienne junior Brooke Sandridge

Division II Second-Team Honorees

Singles

Hathaway Brown junior Ariana Iranpour

Cincinnati Summit Country Day sophomore Danielle Wolf

Oak Harbor senior Ashley LaFountain

Cincinnati Wyoming sophomore Haley Thoresen

Doubles

Columbus School for Girls senior Tiffany Lau and Columbus School for Girls sophomore Mary Anne Click

Lexington junior Elise Betscher and Lexington sophomore Jullian Earnest

Lexington junior Nicole Dragos and Lexington sophomore Alex Griebling

Dayton Oakwood sophomore Megan Connelly and Dayton Oakwood senior Anne Lutz

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit usatodayhss.com/Cleveland.

Most Watched Videos